Zielony czek dla Patryka Białasa

Zielony czek dla Patryka Białasa

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od lat przyznaje nagrody dla osób angażujących się w działalność proekologiczną na terenie województwa śląskiego, ludzi którzy z zapałem i energią działają na rzecz ochrony środowiska i poprawy klimatu. Wśród laureatów tegorocznej edycji „Zielonych czeków” znalazł się Patryk Białas, dyrektor Centrum Kompetencji i Innowacji Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum za kierowanie kampanią #czystepowietrze.

Akcja #czystepowietrze ma na celu uświadomienie mieszkańcom Śląska i Katowic jak poważnym problemem jest smog i jak wpływa na nasze zdrowie. Kampania ruszyła w 2016 roku z inicjatywy i pod przewodnictwem Katowickiego Alarmu Smogowego, w powstanie i działalność którego zaangażował się Patryk. Kampania miała dwie fazy. Pierwsza dotyczyła uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie działań na rzecz czystego powietrza i zbiórki podpisów w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców.

Faza druga to działania edukacyjne i popularyzatorskie postawy proekologiczne. Te w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum trwają nieprzerwanie od lat, a od września 2016 roku zyskały mocne wsparcie Patryka i Katowickiego Alarmu Smogowego, który zorganizował  akcje edukacyjne (zajęcia w 3 przedszkolach, 3-miesięczny program edukacyjny w 2 klasach w szkole podstawowej i warsztaty dla 2 klas z liceów ogólnokształcących) oraz akcje uświadamiające w przestrzeni miejskiej (#AirAid, czyli 10 mini koncertów na rzecz czystego powietrza, Taneczny FlashMob w centrum handlowym, happening „#ZalozMaskeLigoniowi”, Muzyczny FlashMob. We współpracy z Polską Zieloną Siecią zorganizował cykl debat oksfordzkich dla katowickich licealistów.

 

Najbliższe wspólne działania odbędą się już 9 czerwca 2017 w ramach XII Forum Nowej Gospodarki, którego tematem przewodnim jest walka ze smogiem i  działania na rzecz czystego powietrza. Przy okazji Forum odbędzie się tradycyjny Piknik Nauki i Kultury, podczas którego oprócz prezentacji naukowych i ciekawych doświadczeń, zaplanowaliśmy możliwość odbycia konsultacji z lekarzami Fundacji Elektrokardiologii Ochojec oraz  spotkania z utytułowanymi lekkoatletami AWF Katowice.

 

Wszystkim laureatom tegorocznej edycji „Zielonych czeków” serdecznie gratulujemy.

Patryk, z Ciebie jesteśmy  dumni!