Zbliża się finał inwestycji w Parku!
Wiosna nadeszła a wraz z nią kolejne postępy w pracach przy budowie nowych, niskoenergetycznych budynków Parku Naukowo-Technologicznego. Budowa hali montażowej z powierzchnią produkcyjną dla innowacyjnych firm już prawie dobiega końca, z kolei prace budowlane przy hali montażowej z powierzchnią wystawienniczą dla technologii OZE zakończyć się mają latem.
Prace związane z budową hali montażowo-magazynowej zmierzają do zakończenia. Budynek osiągnął już stan deweloperski. Obecnie trwają roboty wykończeniowe wewnątrz obiektu oraz prace związane z zagospodarowaniem terenu. Powstająca hala jest kolejnym miejscem, w którym nowoczesne firmy będą mogły realizować swoje projekty lub rozwijać nowe linie produkcyjne. Pod względem konstrukcji i efektywności, obiekt ten będzie odpowiadał standardom budynków niskoenergetycznych. Cały budynek będzie miał ok. 3 000 m2, z czego 1 500 m2 zajmie powierzchnia wdrożeniowa. Dodatkowo budynek zostanie wyposażony w demonstracyjną instalację ok. 800 modułów ogniw fotowoltaicznych o mocy 180 kWp.
Trwa też budowa budynku montażowo-usługowego o powierzchni 1200 metrów kwadratowych, który stanie w pobliżu Centrum Szkoleniowego Nowoczesnych Technik Grzewczych (budynek nr 4). Będzie to kolejny obiekt budowany w standardzie niskoenergetycznym. W budynku znajdzie się miejsce na część badawczą, biurową, a także na promocję technologii OZE na specjalnie przygotowanej powierzchni ekspozycyjnej. Obiekt wyposażony zostanie w demonstracyjną instalację ogniw fotowoltaicznych o mocy ok. 90 kWp, która będzie służyła do badania sprawności i efektywności modułów przetwarzających energię na prąd. W budynku znajdzie się także część wystawiennicza dedykowana producentom i dostawcom technologii energooszczędnych, takich jak kolektory i systemy solarne, kotły c.o., pompy ciepła, systemy wentylacji, klimatyzacji i inne. Generalnym wykonawcą budynku, wyłonionym w przetargu, została Firma HB UNIBUD S.A. z Czechowic-Dziedzic. Prace budowlane ruszyły w grudniu 2014 i obecnie są bardzo zaawansowane. Trwa montaż konstrukcji dachu. – Do 20 kwietnia wykonawca planuje osiągnąć stan surowy zamknięty – informuje Elżbieta Kułach, koordynująca inwestycję z ramienia Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na czerwiec tego roku. Koszt tej inwestycji to 6 mln 390 tys. zł.
Rozbudowa Parku prowadzona jest z związku z realizacją projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum – rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” oraz zadania rozszerzającego pn. „Zwiększenie potencjału laboratoryjnego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum” współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.