Wiedza i rozrywka na jednym Pikniku!

Wiedza i rozrywka na jednym Pikniku!

Piknik Nauki i Kultury, bo o nim mowa, odbył się w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum już po raz szósty. Jego motywem przewodnim było „Naukowe Śląskie w drodze na Szczyt Klimatyczny COP24”, zrealizowane w pokazach na temat energii i klimatu, przyrodniczych warsztatach dla dzieci i szalonych zabawach. W części artystycznej Kasia Klich zaśpiewała piosenki Bajkowej Drużyny, a Jacek Kawalec z Energy Puma Band wykonali znane światowe przeboje. Zwieńczeniem koncertu było przekazanie czeku o wartości 25 tysięcy złotych jako wsparcie akcji „Śląskie dzieciom z Aleppo”.

Od 2011 roku Piknik Nauki i Kultury jest integralną częścią Forum Nowej Gospodarki. To popołudniowa, plenerowa impreza, której celem jest poszerzanie wiedzy i budowanie świadomości mieszkańców na temat innowacyjności i energooszczędności. Piknik to zaproszenie do wspólnej zabawy dla młodszych i starszych. W tym roku zabawa odbyła się 8 czerwca 2018 r. Najmłodsi, poprzez prezentację ciekawych doświadczeń i eksperymentów, mieli okazję zapoznać się ze skomplikowanymi teoriami naukowymi, ciekawymi zjawiskami przyrodniczymi a także pobudzić swoją kreatywność oraz świadomość ekologiczną i społeczną. Motywem przewodnim piknikowej wystawy były zagadnienia związane z ochroną klimatu, ekologią i energooszczędnością.

Na wystawie można było zobaczyć m.in. silnik Stirlinga, ogniwa magnezowo- węglowe, fotowoltaikę dla dzieci, wiatrak, generator, głośnik plazmowy, ogniwo Peltiera, replikę dzwonka 1926 roku oraz żarówki w technologii Edisona-Swana a także biochemiczne czary kulinarne i przysmaki kuchenne przygotowane przez mikrobiologów. To nie wszystko! Można też było przejść badanie kryminalistyczne w mobilnym laboratorium, przymierzyć mundur policjanta i zobaczyć profesjonalny sprzęt gaśniczy Straży Pożarnej. Sportowo można było zmierzyć się ze sportowcami AWF Katowice w piłce ręcznej albo wypróbować dmuchaną ściankę wspinaczkową.

W części artystycznej zorganizowano wyjątkowy koncert dla dzieci i dorosłych, z udziałem m.in. Kasi Klich, Jacka Kawalca, Kasi Pumy Piaseckiej i Soul Hunters Gospel Choir, wspierający akcję „Śląskie – dzieciom z Aleppo”. W jego trakcie na ręce ojca Alana Ruska, franciszkanina – koordynatora akcji – został przekazany czek o wartości 25 tysięcy złotych z przeznaczeniem na pomoc w stworzeniu specjalistycznego ośrodka dziennego wsparcia dla dzieci – ofiar wojny w Aleppo.

Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za współtworzenie atrakcji i klimatu imprezy. Do zobaczenia za rok!