Zaproszenie na dyskusje o energetyce prosumenckiej i OZE

Zaproszenie na dyskusje o energetyce prosumenckiej i OZE

O zacieśnianiu współpracy przedsiębiorców i możliwościach realizacji wspólnych projektów w zakresie energetyki prosumenckiej i OZE będą dyskutowali przedstawiciele nauki, biznesu i administracji, którzy 8 czerwca 2018 przyjadą do katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. W tym dniu, przy okazji obrad XIV Forum Nowej Gospodarki na temat sprawiedliwej transformacji energetycznej dla województwa śląskiego, odbędą się warsztaty, spotkanie branżowe i spotkania przedsiębiorców. Wszystko prowadzone będzie w dynamicznej i merytorycznej formule, tzw. living lab. Rejestracja uczestników trwa.

Living Lab* czyli Laboratorium Innowacji. W takiej nowoczesnej formule będą dyskutowali uczestnicy warsztatów poświęconych technologiom przyszłości z zakresu energetyki prosumenckiej i OZE. Przedstawiciele administracji, nauki oraz biznesu poszukają i wskażą możliwości do realizacji wspólnych projektów z zakresu kilku konkretnych obszarów tematycznych, w tym: gospodarki zasobooszczędnej i energooszczędnej, zielonej gospodarki, gospodarki niskoemisyjnej czy rewitalizacji terenów zdegradowanych. Na każde spotkanie organizatorzy przewidzieli ok. 90 minut, a efektem wspólnych starań będzie opracowanie ekspertyzy w zakresie strategii rozwoju i analizy potrzeb sektora energetyki.

W ramach spotkania branżowego zaproszeni goście, wśród nich autorytety branży energetyki, socjologii i ochrony środowiska będą rozmawiali o przygotowaniach do grudniowego szczytu klimatycznego w Katowicach. Zastanowią się również czy zbliżająca się impreza i jej problematyka mogą okazać się szansą dla Śląska w zakresie rozwoju zielonej gospodarki. Spotkanie będzie okazja do wymiany poglądów na temat najlepszych praktyk dotyczących promowania postaw przedsiębiorczości i instrumentów wspierających rozwój przedsiębiorstw sektora energetyki.

Wydarzeniom Forum będzie też towarzyszyć spotkanie B2B, w sektorze energetyki (energetyka prosumencka, OZE), którego celem będzie skojarzenie i wymiana doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami w obszarze energetyki, a także wskazanie możliwych kierunków rozwoju branży.

Program obrad prezentuje się następująco:

10.00-11.30 – LIVING LAB – 3 WARSZTATY RÓWNOLEGŁE, blok przedpołudniowy

  • Warsztat 1 – GOSPODARKA ZASOBOOSZCZĘDNA I ENERGOOSZCZĘDNA
  • Warsztat 2 – GOSPODARKA ZRÓWNOWAŻONA
  • Warsztat 3 – GOSPODARKA NISKOEMISYJNA

11:30 – 13:00 SPOTKANIE BRANŻOWE I SPOTKANIE B2B
SPRAWIEDLIWA TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM
SPOTKANIE B2B W SEKTORZE ENERGETYKI (ENERGETYKA PROSUMENCKA, OZE)

13:30-15:00 -LIVING LAB – 3 WARSZTATY RÓWNOLEGŁE, blok popołudniowy

  • Warsztat 4 – GOSPODARKA WSPÓŁDZIELONA
  • Warsztat 5 – GOSPODARKA W OBIEGU ZAMKNIĘTYM
  • Warsztat 6 – REWITALIZACJA TERENÓW POPRZEMYSŁOWYCH

15:00 ZAKOŃCZENIE OBRAD I LUNCH

Rejestracja na poszczególne wydarzenia prowadzona jest za pośrednictwem elektronicznego formularza. Ilość miejsc jest ograniczona.

Dodatkowych informacji udziela Patryk Białas, dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, p.bialas@euro-centrum.com.pl; tel. +48 663 966 040.

Wydarzenia Living Lab, spotkanie B2B oraz spotkanie branżowe organizowane są w ramach projektu „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania”, który jest realizowany w ramach Działania 1.3 „Profesjonalizacja IOB” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

*Terminem tym określa się metodykę działań badawczo-wdrożeniowych o charakterze innowacyjnym, w ramach której innowacje technologiczne i procesowe są opracowywane, testowane i udoskonalane w warunkach rzeczywistych. Zasadniczym założeniem tej metodyki jest stworzenie warunków, w których innowacyjne produkty, usługi czy aplikacje opracowane w wyniku współpracy interdyscyplinarnych zespołów roboczych są wdrażane w organizacjach, dla których zostały przygotowane. Proces implementacji ma dowodzić skuteczności i efektywności zaproponowanych rozwiązań. Zaś informacje dotyczące udanych wdrożeń gromadzone są w postaci baz danych, które mogą stanowić cenny zasób benchmarkingu. Szczególnie istotnym założeniem Living Lab jest szeroko pojęte partnerstwo. Jest ono czynnikiem zwiększającym potencjał innowacyjny z uwagi na zróżnicowanie uczestników Laboratorium Innowacji (im większa różnorodność partnerów tym różniejsze idee i pomysły, a tym samym większa kreatywność). Jedną z fundamentalnych zasad przyjętych dla Laboratorium Innowacji jest nauczenie partnerów jak wspólnie poszukiwać nowych możliwości działania, a nie proponować gotowe rozwiązania lokalnych problemów.