Piknik nauki i kultury w Parku na Ligockiej!

Piknik nauki i kultury w Parku na Ligockiej!

12 czerwca 2015 r. na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum przy Ligockiej już po raz trzeci odbył się plenerowy, rodzinny Piknik Nauki i Kultury, który towarzyszył obchodom ósmej edycji Forum Nowej Gospodarki.

Podczas kiedy od rana w salach konferencyjnych Parku Euro-Centrum trwały obrady na temat energetyki i innowacji w makroregionie, na parkingu wystawcy nowych technologii przygotowywali swoje stoiska pełne ekologicznych atrakcji! Piknik rozpoczął się o 17 i już wtedy okoliczni mieszkańcy zwabieni występami zespołów z Miejskiego Domu Kultury „Ligota” zajmowali powoli miejsca przy scenie.

Ogromnym zainteresowaniem dzieciaków cieszyła się energooszczędna wystawa, na której prezentowano modele technologii korzystających z OZE i nowinki techniczne. Studenci, którzy przyjechali do Parku z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prezentowali na mikromodelach  działanie pomp ciepła i systemów geotermalnych (Koło „Grzała” i „Geowiert”). Z kolei śląskie uczelnie postawiły na drukarkę 3D (Koło „Czystych Technologii Energetycznych”, Politechnika Śląska), lot i pokaz konstruktorskich samolotów i wirnikowców (Koło „High Flyers”, Politechnika Śląska) oraz eksperymenty i małe elektrownie wiatrowe (Uniwersytet Śląski). Dzieciaki mogły przy asyście doświadczonych kierowców, uczestników projektu „Silesian Green Power”, odbyć krótką przejażdżkę bolidami wyścigowymi. Oprócz tego odbywały się ekologiczne warsztaty, rebusy, gry i konkursy organizowane przy stoiskach Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, Centrum Edukacji Ekologicznej „Ziemia i My”, Pracowni Edukacji Żywej i Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Główny konkurs odbył się z inicjatywy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, w którym  nagroda główna – rower górski – powędrowała do 9-letniej mieszkanki ligockiej dzielnicy. Starsi wzięli udział w przygotowanych atrakcjach motoryzacyjnych i losowaniu nagród Lotto. Ciekawym doświadczeniem było także wspólne pobieranie odcisków palców zorganizowane przez Szkołę Policji. Edukacyjne zajęcia z pozyskiwania zielonej energii przeprowadziły też inne katowickie szkoły (Zespół Szkół Prywatnych, Technikum Lotnicze ZDZ, Technikum nr 8).

Ponadto co godzinę ze stoiska Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum można było wyruszyć w małą wycieczkę po energetycznych obiektach Parku. W budynku pasywnym na zainteresowanych czekały urządzenia, takie jak: pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, które na bieżąco pozyskują energię z jej odnawialnych źródeł. Uczestnicy zwiedzili także laboratoria do badań nad energooszczędnością, w tym „sztuczne słonce” i mieli okazję obejrzeć krótki film 3D tłumaczący ideę i działanie budynków pasywnych.

Kulturalną oprawę pikniku zapewniły zespoły młodzieżowe na czele z mażoretkami z Miejskiego Domu Kultury „Ligota”. Ukoronowaniem pikniku były występy Kabaretu Nowaki z Zielonej Góry oraz niezwykle energetycznego duetu Krupski & Hajzer.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne na stronie: www.pnt.euro-centrum.com.pl