Ofensywa antysmogowa pod hasłem „Nie truj sąsiada” wraca wspierana przez Mariana Dziędziela i zespół Tabu!
Wkraczamy w kolejny sezon grzewczy więc – co niestety nieuchronne – przed nami kolejny etap zmagań z niską emisją. Doniesienia o limitach emisji pyłu zawieszonego przekroczonych o kilkaset procent znów zaczynają być naszą codziennością. Eksperci szacują, czy na choroby powiązane z zanieczyszczeniem powietrza umiera corocznie 45, 47, czy 50 tysięcy Polaków. Alarmujące raporty jednoznacznie potwierdzają, iż w trakcie epizodów smogowych notuje się więcej zgonów niż w inne dni, a niska emisja jest jedną z istotnych przyczyn chorób nowotworowych, chorób układu oddechowego, krążenia czy alergii. A my co? Niewiele…
Ciche przyzwolenie społeczne i brak wyraźnego sprzeciwu wobec takich praktyk jak ogrzewanie domów najgorszymi paliwami czy spalanie śmieci to niestety wciąż norma. Czarny, gryzący dym z komina, uciążliwy smród nie pozwalający otworzyć okna w słoneczny, zimowy dzień – przecież to nasza międzysąsiedzka codzienność. Potrafimy być asertywni w pracy, w szkole, w urzędzie, a nie potrafimy zwrócić uwagi sąsiadowi, który truje nas, nasze dzieci i wreszcie, który truje sam siebie? Zmieńmy to!
Franciszek Pieczka, Rezi. Teraz Marian Dziędziel oraz zespół Tabu
W ubiegłym roku olbrzymi sukces odniosła akcja „Nie truj sąsiada” o której donosiły media w całej Polsce, a spoty z udziałem Franciszka Pieczki oraz YouTubera Reziego notowały tysiące odsłon. W tym roku ofensywa „Nie truj sąsiada” wraca z udziałem Mariana Dziędziela, jednego z najbardziej wyrazistych polskich aktorów, wspieranego przez muzyków z zespołu Tabu. Zadymione podwórko, siekiera, i złowrogie słowa wypowiadane przez jednego z policjantów do kolegi: „Stary, czegoś takiego jeszcze nie widziałeś, żona zgłosiła…” – tak zaczyna się najnowszy spot promujący kampanię pod hasłem „Nie truj sąsiada!” Co dalej? „Siekiera w domu musi być”, odpowiada policjantowi postać kreowana przez Mariana Dziędziela. To po prostu trzeba zobaczyć…
Link do spotu nr 3 (Marian Dziędziel & Tabu): https://youtu.be/0PdLOCuMgs0
Link do spotu nr 2 (Rezi): https://www.youtube.com/watch?v=Ye7FYLlWJ9o
Link do spotu nr 1 (Franciszek Pieczka): https://www.youtube.com/watch?v=haZvWhuMu-0&t=8s
Dołącz do „Nie truj sąsiada”, zachęć swoją gminę!
Mechanizm akcji jest bardzo prosty – jeżeli Twój sąsiada nieustannie spala śmieci, dymi i truje wszystkich dookoła, wyraź swój sprzeciw wieszając na jego płocie, oknie czy bramie zawieszkę akcji „Nie truj sąsiada” – pobierz i wydrukuj zawieszkę (http://gminazenergia.pl/post/pobierz-zawieszke-akcji-nie-truj-sasiada-1 ). Kampania „Nie truj sąsiada” została zainicjowana przez portal Planergia.pl, Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz 28 gmin i powiatów z terenu Województwa Śląskiego. Bardzo pozytywny odbiór akcji w całym kraju sprawił, iż w tym roku do wspólnych działań dołączają także gminy spoza Subregionu Zachodniego.
Co słychać w projekcie „Gmina z (dobrą) energią”?
Samorządy biorące udział w projekcie „Gmina z (dobrą) energią” nie składają broni w walce z niską emisją. Dzięki wsparciu firmy Airly w większości gmin Subregionu Zachodniego zainstalowane zostały czujniki jakości powietrza, prowadzone są szkolenia dla samorządowców, liderów lokalnych i nauczycieli, a ponad 170 placówek edukacyjnych bierze aktywny udział w konkursie edukacji antysmogowej. Aby zapewnić mieszkańcom stały dostęp do informacji na temat niskiej emisji, efektywnego ogrzewania, odnawialnych źródeł energii oraz budownictwa energooszczędnego, we wszystkich gminach uruchomione zostały serwisy informacyjno-edukacyjne „Gmina z energią”, których integralną część stanowią materiały edukacyjne oraz narzędzia takie jak kalkulator efektywności czy poradnik efektywnego budownictwa.
Wszystkie gminy chętne do włączenia się w akcję „Nie truj sąsiada” zapraszamy do kontaktu z organizatorami. Kontakt możliwy jest m.in. poprzez profil społecznościowy projektu https://www.facebook.com/gminazenergia/
Realizacja spotu: Exa Studio
Reżyseria: Marek Skrzecz
Kontakt dla dziennikarzy:
Patryk Swoboda Adam Wawoczny
e-mail: patryk.swoboda@planergia.pl e-mail: biuro@subregion.pl
tel. 501 151 996 tel. 600 700 161
Źródło: www.planergia.pl