Innowacyjny budynek energooszczędny

Celem inwestycji była maksymalna optymalizacja kosztów eksploatacji pod względem energetycznym oraz stworzenie budynku jako namacalnego przykładu zastosowania nowoczesnych technologii energooszczędnych. W efekcie od kwietnia 2009 roku na terenie Euro-Centrum Parku Przemysłowego funkcjonuje biurowiec energooszczędny, który oszczędza 2/3 energii.
 

Budynek Innowacyjny
Kilka faktów
  • Zużywa tylko 1/3 energii
  • Koszt budowy porównywalny z tradycyjnym budownictwem
  • Powierzchnia ok. 4000 m2
  • Nie ma w nim C.O. ani klimatyzacji- ogrzewanie i chłodzenie zapewnia system rur BKT oraz pompa ciepła
  • Pracuje w dni robocze, w weekendy system przechodzi w stan uśpienia.
Dla osiągnięcia maksymalnej efektywności energetycznej, tak ze względów ekonomicznych, jak i w trosce o środowisko, w obiekcie zastosowano technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii i pasywne źródła ciepła. Ponadstandardowa izolacja, wysokosprawna pompa ciepła (typ woda-woda, 4 studnie na głębokości ok. 15 m), niskotemperaturowe ogrzewanie stropowe z funkcją chłodzenia (system BKT) oraz komputerowy system zarządzania budynkiem – to kluczowe elementy konstrukcji.

Inwestycja odbyła się w ramach projektu „Budynek Innowacyjny” finansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Autorem projektu była pracownia architektoniczna Projekt Grupa Sławomira Kostura, aranżację wnętrz przygotowała pracownia Art-Design Grażyny i Tomasza Zarzyckich.

Właściwości energetyczne budynku były badane przez naukowców z Politechniki Śląskiej, AGH i Fundacji Efektywnego Wykorzystania Energii w ramach projektów badawczych „Zwiększenie wykorzystania energii z OZE w budownictwie” i „Zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej w budynkach” realizowanych na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W 2009 roku budynek otrzymał tytuł Innowatora Śląska 2009 w konkursie na najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo i instytucję naukową województwa śląskiego organizowanego przez Enterprise Europe Network .

Od lipca 2013 r. do lutego 2015 r. budynek został poddany modernizacji, zyskując dwie kolejne kondygnacje w ramach rozbudowy Euro-Centrum w kierunku utworzenia Żywego Laboratorium Technologii Informacyjnych w Katowicach.

Budynek przed modernizacją (od lewej) i po w 2013 roku (od prawej)

DSC_6891007_1

 

 

 

 

 

 

Badania

Właściwości energetyczne budynku były badane przez naukowców z Politechniki Śląskiej, AGH i Fundacji Efektywnego Wykorzystania Energii w ramach projektów badawczych „Zwiększenie wykorzystania energii z OZE w budownictwie”  i „Zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej w budynkach” realizowanych na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

 

NAGRODY:

innowacjaroku2009

 

Innowator Śląska

Innowacyjny Budynek Energooszczędny Euro-Centrum otrzymał tytuł Innowacji Roku 2009. 
15 października 2009 w Warszawie listę laureatów ogłosili organizatorzy konkursu  z „Forum Biznesu”. Plebiscytowi patronowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Centrum Innowacji FIRE. 

W 2009 roku budynek otrzymał tytuł Innowatora Śląska 2009 w konkursie na najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo i instytucję naukową województwa śląskiego organizowanego przez Enterprise Europe Network .