Finał Śląskiej Antysmogowej Ligi Debat Oksfordzkich
25 października 2017 r. na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum odbył się Finał Śląskiej Antysmogowej Ligi Debat Oksfordzkich. W bitwie na argumenty zmierzyli się przedstawiciele subregionów zachodniego, centralnego i północnego. Debatowali o polityce antysmogowej województwa śląskiego. Zwycięska drużyna pojedzie na wizytę studyjną do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich ma na celu wspomaganie rozwoju oraz uzdolnień licealistów z województwa śląskiego. Wykorzystuje do tego działania edukacyjne, oparte na polityce antysmogowej regionu, określone w uchwale antysmogowej województwa śląskiego. Liga propaguje dialog jako środek konfrontacji poglądów, rozwija zdolności oratorskie oraz integruje różne środowiska.
Podczas bitwy na argumenty, czteroosobowe drużyny zmierzyły się w dyskusjach o polityce antysmogowej województwa śląskiego. Liga Debat Oksfordzkich odbywała się w dwóch fazach – subregionalnej oraz regionalnej. Do finału zakwalifikowali się uczniowie II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. Ks. Prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim, IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie oraz IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.
W decydującym starciu I miejsce zajęła drużyna z Sosnowca, która w nagrodę pojedzie do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie posła Marka Plury. Młodzież z Wodzisławia Śląskiego, za zdobycie II miejsca, pojedzie do Sejmu RP na zaproszenie posłanki Moniki Rosy. Zdobywcy III miejsca zwiedzą gmach Sejmu Śląskiego w towarzystwie radnych – Grzegorza Wolnika, Jarosława Makowskiego i Marty Salwierak.
Śląska Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich była współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Projekt realizowali Fundacja Napraw Sobie Miasto oraz Katowicki Alarm Smogowy. Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum jest partnerem i gospodarzem przedsięwzięcia. Patronat honorowy nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.