Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

VIII Forum Nowej Gospodarki

12 czerwca 2015

Free
architektura i planowanie

VIII Forum Nowej Gospodarki coraz bliżej!

Rozwój energetyki w Polsce Południowej po przyjęciu ustawy o OZE oraz technologie dla podnoszenia konkurencyjności i bezpieczeństwa energetycznego miast to wiodące tematy kolejnego Forum Nowej Gospodarki w Katowicach. VIII edycja imprezy odbędzie się 12 czerwca 2015 roku w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. Towarzyszyć jej będą polsko-niemieckie spotkania biznesowe, debata samorządowa oraz piknik naukowy z wystawą technologii energooszczędnych.

Organizowane od kilku lat Forum jest platformą współpracy przedstawicieli wielu branż, wspierającą rozwój „nowej gospodarki” w Polsce. To ponadregionalna inicjatywa skupiająca się na rozwoju innowacyjnych technologii w województwach śląskim i małopolskim poprzez spotkania, dyskusje panelowe i wymianę doświadczeń pomiędzy liderami gospodarki, nauki oraz administracji.

Główna sesja tematyczna VIII Forum pt. „Polityka na rzecz transformacji energetycznej w Polsce Południowej” poświęcona zostanie przeobrażeniom energetycznym w Polsce Południowej po przyjęciu ustawy o OZE, a wraz z nią taryf gwarantowanych. Dyskusja będzie dotyczyła wpływu tych przepisów na energetykę odnawialną i prosumentów. Omówiona zostanie również rola Regionalnych Programów Operacyjnych w procesie transformacji energetycznej poprzez udzielanie dofinansowań na wspieranie konkretnych działań poprawiających efektywność energetyczną. Kulminacyjnym momentem spotkania będzie uroczyste otwarcie nowego energooszczędnego budynku na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, na którym powstanie jedna z najbardziej zaawansowanych badawczych instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

Na Forum zostaną zaprezentowane dobre praktyki energetyczne z krajów Europy Zachodniej. Pozwolą one na wymianę doświadczeń i omówienie możliwości dopasowania podobnych rozwiązań proenergetycznych do polskich warunków. Ponadto odbędzie się Polsko-Niemiecka Giełda Kooperacyjna oraz konsultacje eksperckie z zakresu regulacji prawnych i podatkowych dla biznesu w Polsce i w Niemczech.

Ważnym punktem w programie wydarzenia będą debaty samorządowe poświęcone tematyce tzw. miast przyszłości, wykorzystujących inteligentne rozwiązania w zakresie zarządzania infrastrukturą miejską oraz ułatwiania życia mieszkańców. Przedstawione zostaną dobre praktyki funkcjonujące już w wielu miastach Europy oraz plany rozwoju miast. Sesje samorządowe będą kontynuowały ideę Forum Samorządowego Województwa Śląskiego i stworzą okazję do podsumowań zmian, jakie zaszły w miastach tego regionu w ciągu ostatnich 25 lat.

Po raz kolejny obradom Forum towarzyszyć będzie plenerowy Piknik Nauki i Kultury, którego celem jest budowanie wiedzy i świadomości mieszkańców na temat innowacyjności i energooszczędności w makroregionie. Wszystkie atrakcje Pikniku: pokazy naukowe, wystawy technologiczne i koncerty mają charakter otwarty i bezpłatny dla zwiedzających. Gwiazdą wieczoru będzie Kabaret Nowaki.

Wszystkie edycje wydarzenia organizowane są pod patronatem wielu ministerstw oraz w ścisłej współpracy władz miejskich i wojewódzkich. Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, obok przedstawicieli administracji publicznej (Województwo Śląskie), świata nauki (Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska) oraz otoczenia biznesu (Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych, Euro InnoPark) będzie współorganizatorem, a zarazem gospodarzem VIII Forum Nowej Gospodarki.

Więcej na www.forumng.pl

Szczegóły

Data:
12 czerwca 2015
Koszt:
Free
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Euro-Centrum
Ligocka 103
Katowice,
+ Google Map