- To wydarzenie minęło.
Otwarcie nowego niskoenergetycznego budynku i wielkiej farmy słonecznej w Parku!
18 września 2015 @ 10:00 - 14:00
Free18 września Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum otworzy kolejny niskoenergetyczny obiekt, który finalizuje zarazem projekt: „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum” wsparty ze środków unijnych. Zaprezentujemy także największą, badawczą instalację fotowoltaiczną w Polsce!
Otwarcie nowego niskoenergetycznego obiektu nr 11 odbędzie się 18 września w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum i towarzyszyło będzie debacie eksperckiej na temat energooszczędnego budownictwa na Śląsku. W tym samym dniu nastąpi także prezentacja farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej przy otwartej w czerwcu, niskoenergetycznej hali produkcyjnej nr 10. To wydarzenie wpisuje się bezpośrednio w obchody „I Dni Energii Miasta Katowice”, do udziału w których został zaproszony Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum.
Kolejny niskoenergetyczny obiekt!
Budynek nr 11 jest kolejnym obiektem na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum wybudowanym w standardzie niskoenergetycznym. Z jednej strony, jest to efekt wypełniania założeń Planu Zarządzania Energią, jaki został przyjęty w Parku w 2013 roku, ale przede wszystkim następstwo pozytywnych doświadczeń związanych z nowoczesnym projektowaniem i budowaniem, którego celem jest zmniejszenie energochłonności budynków oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.
Budynek ma przeznaczenie montażowo-usługowe, a jego powierzchnia obejmuje ok. 1200 m2. Autorem projektu jest mgr inż. Sławomir Kostur, a wykonawcą firma HB Unibud z Czechowic- Dziedzic. Ogrzewanie budynku zapewnia instalacja zasilana kotłem gazowym, współpracująca z systemem czterorurowych klimakonwektorów. Dodatkowo budynek wyposażony jest w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła oraz podłączony do sieci BMS (Building Management System), co pozwala na stałe kontrolowanie parametrów jego pracy i zarządzanie wszystkimi instalacjami z jednego miejsca.
Największa badawcza instalacja fotowoltaiczna w Polsce!
Tuż po otwarciu niskoenergetycznego obiektu nastąpi prezentacja tzw. farmy fotowoltaicznej. Zlokalizowana jest ona przy budynku nr 10 i stanowi część Laboratorium Inteligentnych Sieci Energetycznych oraz Laboratorium Ogniw Fotowoltaicznych. Odpowiada za produkcję energii elektrycznej na potrzeby całego Parku. Instalacja zbudowana jest z ponad 1 000 modułów fotowoltaicznych, a jej łączna moc wynosi ok. 350 kW. To czyni z niej największą badawczą instalację fotowoltaiczną w Polsce. Dzięki zróżnicowanym układom i rodzajom paneli, służy badaniom porównawczym modułów ogniw fotowoltaicznych, rozwiązań instalacyjnych, monitorowania jakości energii elektrycznej oraz analizie kosztów i korzyści wynikających z produkcji energii elektrycznej.
Budynek oraz instalacja fotowoltaiczna to kolejne inwestycje Parku, które pozwolą prowadzić przedsiębiorcom i zespołom naukowym działalność ukierunkowaną na rozwój innowacyjnych technologii. Obie inicjatywy to efekty projektu: „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum – rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” wsparte środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.