- To wydarzenie minęło.
NCBR dla firm – spotkanie informacyjne
6 listopada 2019 @ 10:00 - 16:00
Eksperci przybliżą zasady aplikowania, finansowania i realizowania innowacyjnych projektów w ramach Funduszy Europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem trwającego do 16 grudnia 2019 r. naboru do konkursu NCBR Szybka Ścieżka. Jego budżet wynosi aż 1,1 mld zł.
Dla kogo Szybka Ścieżka
W ramach Szybkiej Ścieżki o dofinansowanie mogą się ubiegać duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i start-upy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu zaproszono również konsorcja przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości ich projektu. Pozostałe 20 proc. powinno pochodzić ze środków własnych. Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro. Przypomnijmy: termin składania wniosków upływa 16 grudnia.
Nowością w tym roku są również konkursy tematyczne w Szybkiej Ścieżce: pierwszy dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych, drugi – technologii tworzyw sztucznych (w obu konkursach nabór wniosków w terminie 2 września – 15 listopada). Trwa także nabór w konkursie dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence (termin zgłoszeń upływa 29 listopada). W październiku ogłoszony został kolejny konkurs tematyczny: Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska. Wnioski w nim można składać od 14 listopada 2019 r. do 14 stycznia 2020 r. Łączny budżet konkursów w drugiej połowie 2019 r. to już 1,83 mld zł.
Innowacyjny system komunikacji dla graczy online od śląskich przedsiębiorców
Jednym z beneficjentów NCBR jest firma Anshar Studios S.A., która stworzyła innowacyjny system komunikacji, umożliwiający porozumiewanie się pozawerbalne między graczami. Do tej pory standardowa komunikacja osób uczestniczących w grze online odbywa się jedynie poprzez tekst lub głos. Tymczasem rozgrywki mają charakter globalny i uczestnicy nieznający języków obcych mogą mieć problem, by porozumieć się z mieszkańcami innych krajów. W projekcie uwzględniono takie elementy jak gesty i opracowano behawioralny system komunikacji. Aktualnie zespół składający się z: designerów systemów i poziomów, programistów, grafików 2D, 3D, User Interface oraz animatorów zamknął prace badawcze, rozpoczynając prace rozwojowe. Rozwiązanie wykorzystywane będzie we wszystkich przyszłych grach Anshar Studios, zawierających element wieloosobowej rozgrywki. Podczas spotkania NCBR dla Firm w Katowicach przedstawiciel firmy Anshar Studios opowie – jako beneficjent – o swoich doświadczeniach dotyczących aplikowania i realizacji projektu.
Praktyczne informacje podczas warsztatów
Przedsiębiorcy i naukowcy z regionu, którzy planują realizację prac badawczo-rozwojowych, są zaproszeni do zapoznania się z konkursami prowadzonymi przez NCBR oraz do indywidualnych rozmów z ekspertami. W ich trakcie dowiedzą się, jak zaplanować projekt B+R, na co można przeznaczyć dofinansowanie, jak je uzyskiwać i rozliczać.
Szczegółowy program spotkania NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR, które odbędzie się 6 listopada w Katowicach, a także formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie www.NCBRdlaFirm.pl.