Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„I Dni Energii Miasta Katowice” także w Parku!

18 września 2015 @ 09:00 - 19 września 2015 @ 18:00

Free
dni energii miasta

18 i 19 września 2015 po raz pierwszy w Katowicach odbędą się Dni Energii Miasta Katowice, w których udział włącza się Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum. Hasło tegorocznej edycji to: Czyste powietrze! Na uczestników czekają ciekawe prelekcje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ekologiczne i kulturalne atrakcje w centrum Katowic oraz debata, ekologiczny spacer i projekcja filmu 3D w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum!

18 września 2015 (piątek)

Plenerowe atrakcje na Rynku

W piątek „Dni Energii” rozpoczną się już od godziny 9:00. Na Rynku w Katowicach tuż przed Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego stanie Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej. Dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w plenerowych konkursach i happeningach. Zabawa na Rynku potrwa do godziny 15. Wstęp wolny!

Debata o energii w budownictwie w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum

W tym samym czasie na Ligockiej 103 w Katowicach o godzinie 10:00 rozpocznie się debata ekspercka pt. „Budownictwo jako element rozwoju gospodarczego województwa śląskiego” organizowana wspólnie przez Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum oraz Dziennik Zachodni. Do dyskusji zaproszeni zostali śląscy przedstawiciele samorządów, biznesu i nauki. Będzie ona dotyczyła nowoczesnych technologii i wykorzystania ich w budownictwie w naszym regionie. Debacie towarzyszyło będzie otwarcie kolejnego niskoenergetycznego obiektu oraz największej, badawczej instalacji fotowoltaicznej w Polsce zlokalizowanych na terenie Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum. Wstęp na debatę należy potwierdzić rejestracją.

Seminaria dla MŚP i szkół średnich w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

W tym samym dniu od godziny 9:00 do 14:00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym prowadzone będą seminaria i prelekcje dedykowane katowickiej młodzieży oraz małym i średnim przedsiębiorcom.

Firmy, które chcą wdrażać w swoim działaniu efektywność energetyczną, będą mogły posłuchać jak sfinansować takie przedsięwzięcia w zakresie termomodernizacji, czy poprzez wykorzystanie urządzeń OZE takich jak: pompy ciepła, kolektory słoneczne i moduły fotowoltaiczne.

Katowicka młodzież i uczniowie kierunków związanych z energetyką i ochroną środowiska zaproszeni zostaną do udziału w seminariach, w których poznają ciekawe projekty przeprowadzane przez śląskie uczelnie oraz Miasto Katowice na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Poznają także swoje przyszłe miejsca pracy, ofertę praktyk i stażów w funkcjonujących w Katowicach przedsiębiorstwach związanych z energetyką odnawialną.

Specjalnie dla nich Park przygotował prezentację na temat „Wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budownictwie na przykładzie budynku pasywnego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum” w trakcie, której dr Stanisław Grygierczyk, koordynator ds. środowiskowych i edukacyjnych PNT EC opowie jak w praktyce pogodzić naukę i biznes, a przy tym pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne i funkcjonowanie budynków niskoenergetycznych. Ponadto każdy uczestnik spotkania będzie mógł spróbować swoich sił w internetowej grze o OZE, w której zaprojektuje swój własny ekologiczny dom. Na seminaria i prelekcje zaproszeni zostaną przedsiębiorcy oraz szkoły z terenu Katowic.

19 września 2015 – sobota

Plenerowe atrakcje w centrum miasta na Placu Kwiatowym

W sobotę od godziny 12:00 do 18:00 centrum Katowic zamieni się w miasto pełne pozytywnej i zielonej energii. Fundacje ekologiczne, śląskie uczelnie i przedsiębiorcy wraz z Parkiem Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, przygotują dla dzieci i młodzieży plenerowe atrakcje. Zaprezentowane zostanie działanie samochodów elektrycznych, mikroelektrowni wiatrowych, a także pokazy jak można korzystać z alternatywnych źródeł energii. Uczestnicy „Dni Energii Miasta Katowice” będą mogli na przykładzie edukacyjnej makiety budynku pasywnego zrozumieć jak ważną rolę w jego funkcjonowaniu pełnią urządzenia czerpiące energię geotermalną i słoneczną. Dzięki nim budynek zużywa aż 8 razy mniej energii niż standardowy obiekt. Najmłodszych gości Park zaprasza do udziału w ekologicznych konkursach i zabawach, a także do wspólnej gry w eko-Twistera!

Ekologiczny spacer po Parku i film 3D

Ci którzy będą chcieli poznać energooszczędne laboratoria i zobaczyć na żywo funkcjonowanie najbardziej ekologicznego obiektu w Polsce będą mogli udać się w tym dniu na zorganizowane wycieczki po Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, na które zapisy prowadzone będą na stoisku Parku. Rodzice z dziećmi będą także mogli wspólnie obejrzeć kilkuminutowy film edukacyjny na temat działania budynku pasywnego wykonany w technologii 3D w specjalnie do tego przygotowanej sali multimedialnej.

Zapraszamy do udziału!

Szczegóły

Początek:
18 września 2015 @ 09:00
Koniec:
19 września 2015 @ 18:00
Koszt:
Free

Organizator

Urząd Miasta Katowice/Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum

Miejsce wydarzenia

Katowice Centrum Miasta / Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum
Katowice, Polska + Google Map