Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Parku!

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Parku!

8 maja w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum odbyły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich, podczas których grupy studentów i mieszkańcy Katowic poznali pracę Parku od środka. Zwiedzili przy tym energooszczędne budynki, laboratoria i skorzystali z energetycznego doradztwa.

Od 7 do 10 maja mieszkańcy wielu polskich miast mogli skorzystać z darmowych atrakcji i imprez organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Jest to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. W całym kraju zaprezentowano tysiące pomysłów zrealizowanych dzięki funduszom europejskim. Dni Otwarte dały możliwość zobaczenia na własne oczy miejsc, do których zazwyczaj nie łatwo się dostać, zwłaszcza bez wcześniejszych rezerwacji, wykupu biletów, czy przewodnika. 8 maja 2015 także drzwi Parku otworzyły się dla wszystkich zainteresowanych, którzy mogli przy boku specjalistów odbyć ekologiczny spacer po jednym z najbardziej ekologicznych budynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Zwiedzający budynek pasywny mogli poznać szczegóły działanie pomp ciepła, paneli słonecznych i fotowoltaicznych, sond geotermalnych, stropów grzewczo-chłodzących, automatycznych żaluzji wraz z oknami pasywnymi oraz funkcję jaką spełnia bryła budynku. Ważnym punktem wizyty było także wejście do laboratoriów, w których badane są urządzenia i budynki pod względem ich energooszczędności. Goście zobaczyli także miejsca, gdzie szkolą się instalatorzy urządzeń OZE i jedyne w Polsce „sztuczne słońce” do przeprowadzania testów na kolektorach słonecznych.

Z tej niecodziennej okazji skorzystali nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także przedsiębiorcy i studenci. W tym dniu gościliśmy studencką reprezentację Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie oraz koła inżynierii środowiska z Politechniki Śląskiej.

Dni Otwarte były również dobrą okazją do rozmów z architektami na co dzień zajmującymi się budownictwem niskoenergetycznym  oraz specjalistami od pozyskiwania kapitału na innowacyjne pomysły. Ponadto na zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii czekał doradca, informujący o możliwościach otrzymania dofinansowania do OZE dla osób prywatnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i już teraz zapraszamy na kolejne imprezy, odbywające się w Parku, które integrują społeczność lokalną. Najbliższa 12 czerwca 2015 roku – rodzinny piknik nauki i kultury! Zobacz wiecej: www.forumng.pl