8 maja Otwarte Dni Funduszy Europejskich w Parku!

Zapraszamy 8 maja 2015 r. od 9:00 do 14:00 na dni otwarte w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum dla wszystkich zainteresowanych efektami wdrożenia Funduszy Europejskich. Goście będą mogli zwiedzić i dowiedzieć się jak działa jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Europie i jedyne w Polsce „sztuczne słońce”. Umożliwione zostaną  telefoniczne konsultacje ze specjalistami, którzy podpowiedzą jak pozyskać fundusze i dofinansowania na zielone instalacje w domu, jak założyć swój pierwszy innowacyjny biznes oraz o czym musimy pamiętać, projektując swój energooszczędny dom. Na miejscu dostępni będą także specjaliści, konsultanci i architekci, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania uczestników. Dla wszystkich zaplanowano ekologiczny spacer, a także atrakcje dla najmłodszych!

Szczegółowy program wydarzenia poniżej:

9:00-14:00      Zapytaj o OZE:

W godzinach od 9:00 do 14:00 uruchomione zostaną eksperckie konsultacje telefoniczne, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł zadać konkretne pytania dotyczące technologii energooszczędnych i pozyskiwania funduszy unijnych do wybranego specjalisty. Numery telefonów udostępnione zostaną w dniu 8 maja 2015 na naszej stronie internetowej oraz Facebooku/PNTEuroCentrum. Natomiast na osoby, które przybędą do siedziby Parku, czekać będzie punkt konsultacyjny i specjaliści, którzy na każde pytanie odpowiedzą bezpośrednio.

Do dyspozycji oddamy specjalistów:

Specjalista ds. pozyskiwania Funduszy na Zielone Inwestycje w Twoim Domu– Konsultant, portal Planergia.pl (Zapytaj o to czy warto w twoim domu instalować kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i inne technologie OZE? Czy to się opłaca? Po ilu latach nakład finansowy się zwróci? Skąd wziąć dofinansowanie?)

Specjalista ds. projektowania budownictwa pasywnego i energooszczędnego – Architekt, Pracownia Architektoniczna Euro-Centrum  (Jeżeli stoisz przed decyzją budowy domu w technologii energooszczędnej zapytaj o proponowane projekty i doświadczenia architektów związane z zielonym budownictwem. Jakie bryły budynku najlepiej stosować? Jakich materiałów do ocieplenia użyć?)

Specjalista ds. pozyskiwania Funduszy na założenie własnej innowacyjnej firmy – Konsultant, Akcelerator Technologiczny Euro-Centrum (Jeśli masz pomysł na nowoczesny biznes lub prowadzisz własną firmę, chcesz udoskonalić ją innowacyjnymi technologiami, ale nie masz środków finansowych, ani potrzebnej wiedzy, zapytaj konsultanta o możliwości rozwoju firmy w ramach „Akceleratora Technologicznego” więcej o projekcie: www.akceleratorec.pl)

9:00-15:00           Poznaj OZE na żywo, czyli ekologiczny spacer po Parku:

W tym dniu odbędą się 3 zorganizowane spacery po Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w godzinach: 9:00; 11:00; 13:00. Spacer trwa ok. 40 minut. W jego trakcie specjaliści i eksperci od Odnawialnych Źródeł Energii przybliżą historię Parku, ukazując tereny niegdyś zdegradowane, i prezentując niskoenergetyczne budynki Parku. Głównym punktem zwiedzania będzie budynek pasywny, jeden z najbardziej ekologicznych obiektów w Polsce. Uczestnicy poznają działanie technologii energooszczędnych, laboratoriów Parku oraz „sztucznego słońca” jednego z dziesięciu na całym świecie.

Elementy zwiedzania:

  • Budynek pasywny – poznanie działania technologii energooszczędnych, takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, czy sondy geotermalne.
  • Laboratorium do działań w obszarze budownictwa – czy możemy sprawdzić jak materiały, z których wybudowano nasz dom, przetrwają pokolenia?
  • Laboratorium Właściwości Cieplnych Budynków – jak działa kamera termowizyjna w praktyce.
  • Centrum Testowania Systemów Solarnych  – słońce, które świeci bez względu na porę roku i w Polsce tylko w Katowicach – poznanie jego działania.
  • Centrum Szkoleniowe Nowoczesnych Technik Grzewczych – jak i gdzie szkolą się instalatorzy technologii OZE?

9:00-14:00               Ekologiczne zajęcia edukacyjne dla dzieci:

Przez cały dzień trwały będą zajęcia, które pozwolą młodszym i starszym dzieciom dowiedzieć dlaczego warto oszczędzać energię. W Parku zorganizowane zostaną ekologiczne quizy i krzyżówki dla najmłodszych. Młodzież spróbuje swoich sił w projektowaniu budynku energooszczędnego za pomocą GRY OZE. Przewidziane zostały także zajęcia na świeżym powietrzu, m.in. kolorowani Parku kredą, gra terenowa połączona z  omawianiem zagadnień oszczędzania energii i segregacją śmieci i inne.