14. Forum Nowej Gospodarki za nami!

14. Forum Nowej Gospodarki za nami!

Przystanek w drodze do Szczytu Klimatycznego COP24

W grudniu, w Katowicach, o klimacie i o czynnikach wpływających na jego kondycję na naszej planecie, będą rozmawiać specjaliści z całego świata. 8 czerwca przystankiem w drodze do Szczytu Klimatycznego COP24 było zorganizowane w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum 14. Forum Nowej Gospodarki. Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu samorządu województwa śląskiego.

Forum to stała debata gospodarcza o zasięgu ponadregionalnym, skierowana do nauki, biznesu i administracji. Dyskusja ogólna, warsztaty tematyczne, konwersatoria pozwalają znaleźć skuteczne drogi wspierania rozwoju „nowej gospodarki”, takie które stworzą Polsce możliwość konkurowania na rynku globalnym.

Transformacja energetyczna

Podczas tegorocznego Forum skupiono się na sprawiedliwej transformacji energetycznej dla województwa śląskiego. Zastanawiano się jak wyzwolić potencjał innowacyjności i co zrobić by stała się ona kołem napędowym gospodarczego i społecznego rozwoju regionu.

Jak zauważył Janusz Steinhoff z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, były wicepremier, pojęcie transformacji energetycznej nie jest na Śląsku czymś nowym. Jeszcze pod koniec ub. wieku to właśnie tutaj przeprowadzono na dużą skalę działania restrukturyzujące przemysł górniczy i hutniczy. Dzięki temu hutnictwo to obecnie jedna z najnowocześniejszych branż w polskiej gospodarce.

Z kolei przedstawiciele administracji, nauki oraz biznesu poszukiwali sposobów realizacji wspólnych projektów z zakresu m.in. gospodarki zasobooszczędnej i energooszczędnej, zielonej gospodarki, gospodarki niskoemisyjnej a także rewitalizacji terenów zdegradowanych.

W tym celu stworzono tzw. Living Lab czyli Laboratorium Innowacji ze 120 ekspertami, 6 warsztatami, 4 kluczowymi projektami, licznymi spotkaniami branżowymi i biznesowymi.

Zielony Śląsk

Sesję plenarną zdominowały rozmowy o przygotowaniach do grudniowego szczytu klimatycznego w Katowicach. Zaproszeni goście, tj. przedstawiciele branży energetycznej, socjologowie i specjaliści od ochrony środowiska, zastanawiali się nad tym czy zbliżająca się impreza może okazać się dla Śląska szansą w zakresie rozwoju zielonej gospodarki.

– Szansa by tak się stało jest, ale tylko od nas, tutaj mieszkających, od naszego zaangażowania w transformację energetyczną zależy by Śląsk w świadomości społecznej kojarzył się z zielonym regionem a nie tylko, jak to bywa dotychczas, z przemysłem – mówił Roman Trzaskalik, prezes katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.

Już tradycyjnie obradom Forum towarzyszyły międzynarodowe spotkania B2B, w sektorze energetyki (prosumenckiej i OZE), których celem było skojarzenie przedsiębiorców i wymiana doświadczeń pomiędzy nimi a także wskazanie możliwych kierunków rozwoju energetyki.

Wydarzenia Living Lab, spotkanie B2B oraz spotkanie branżowe organizowane są w ramach projektu „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania”, który jest realizowany w ramach Działania 1.3 „Profesjonalizacja IOB” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.